Return to site

Въпросът не е какво, а кога и колко 

от Д-р Васил Мечкаров

· Хранене,Диета,Диабет,Контрол на теглото

В практиката си работя често с пациенти със захарен диабет. Въпросът за намаляне на телесното тегло е винаги на дневен ред и много често се сблъсквам с реакции от типа: "Докторе, аз и от въздуха пълнея!" или "Ям само салати, ама всичко ми се лепи!"

Бих искал да уточня, че ако беше възможно да се пълнее от въздух или вода (както тези хора твърдят), то проблемите с глада и недохранването по света вероятно щяха да бъдат вече решени.

Но тъй като нашият свят и реалност са такива, каквито са, налага се да приемем фактите. Хората пълнеят заради липсата на разбиране на някои основни принципи. Ето четири от най-често срещаните грешки, които диабетици или пациенти с преддиабетно състояние допускат в избора на меню.

1. Важно е не какво, а колко

Много хора си мислят, че диагнозата "Диабет" означава край на шоколада, тортите, сладкишите, алкохола и изобщо всички хубави неща в живота. Въпреки че пациентите с диабет трябва значително да ограничат приема на сладки храни и алкохол, те не са абсолютно забранени.

Нека си представим рождения ден на децата или Нова година. Ясно е, че няма как да не опитаме от тортата или да пропуснем наздравицата за многое лета. Едно парче торта (от по-малките) и една чаша шампанско (пълна до половината) са напълно в реда на нещата, дори и за диабетик. Важното е, да спрем след 1 парче и 1 чаша!

broken image

2. Танто за танто?

Много хора ще прочетат грешка 1 и ще решат, е чудесно, утре за закуска 6 мекици с домашно сладко. Тук идва уловката, за съжаление. Изборът на храните в менюто на хората с проблеми с кръвната захар трябва да е отговорен. Тортата и шампанското остават за специални случаи, а в ежедневието трябва да се упражнява самоконтрол. Основното правило е: ако ще хапна от това, трябва да не хапвам от другото. На практика това значи да заменяте едни храни с други: 1 парче диня вместо 1 филия хляб, 1 ябълка вместо 3 лъжици варен ориз и т.н.

Ако знаете, че след вечеря винаги ви се хапва нещо сладко и сте сигурни, че няма да се задоволите с чай с подсладител или газирана напитка без захар, то откажете се от половината порция хляб и хапнете любимия си плод.

broken image

3. Колко филии хляб има в тази супа?

При пациенти с диабет за улеснено смятане на порциите и приема на захари се използва т.нар. Хлебна единица. В основата на тази система стои количеството въглехидрати, което се съдържа в 25 грама хляб (1 стандартна филия хляб).

Системата е много полезна, но има един основен дефект. Пациентите, които искат да намалят теглото си, забравят за мазнините в храната. Те броят на ум калориите от въглехидратите, но забравят да отчетат калориите от мазнини. Така например 1 суп. лъжица мазнина (в т.ч. зехтин, кокосово масло, масло от гроздови семки, краве масло, ленено масло и всички мазнини, за които се сетите) носи приблизително енергията (калориите) на 1 филия хляб. Това са "невидимите филии хляб" в ориза на фурна, пилешката супа (особено ако е сготвена с бульона от пилето и с кожата), и дори в салата от марули, която сме полели обилно със салатен сос. Затова винаги казвам на пациентите си да намалят количеството на мазнина в храната си, за да отслабнат по-бързо и по-ефективно. Това значи салати без дресинг и олио, готвене без пържене, пиле без кожата, край на трайните колбаси и на сланината.

broken image

Спомням си една госпожа на средна възраст, която имаше големи трудности в намалянето на теглото. Започнах да я разпитвам за това как готви и колко олио използва. "Докторе, за супата само 1 лъжица олио ползвам!" Да, но колко е голяма лъжицата? Оказа се, че става дума за черпак. След като уточнихме, че ще мерим всичко в супени лъжици, резултатите от диетата се подобриха значително!

4. Нещата, които ги пише на опаковката

По въпроса за мазнините често ме питат, трябва ли вече да купувам обезмаслено мляко и обезмаслени млечни продукти? Този въпрос е труден, защото от една страна, намалянето на мазнините би помогнало за намаляне на теглото, но от друга – много обезмаслени продукти (в т.ч. десерти и кисели млека) имат повишено съдържание на захари. И така от гледна точка на мазнините сме 6+, но сме забравили да проверим най-важното – колко добавена захар има в продукта, за да бъде постигнат желания вкус.

При избора на обезмаслени продукти винаги се трябва да се проверява малката таблица, в която е описано съдържанието на въглехидрати и особено съдържанието на захари в продукта. Това е добър навик изобщо при избора на храни, защото в наши дни добавената захар е навсякъде – от хляба до колбасите, салатения сос (макар че за него вече се разбрахме!) и особено полуфабрикатите.

broken image

Друг важен проблем е маркетингът на някои хранителни продукти. Виждал съм в магазините за здравословни храни етикети от типа: вафли за диабетици, шоколад за диабетици и т.н. Въпреки че името казва едно, съдържанието и онази същата табличка говорят друго. Етикети „Без захар“ не трябва да ни успокояват, защото това понякога значи „С фруктоза“. И макар фруктозата да е безспорно различна съставка, за пациенти с диабет или преддиабетно състояние тя играе същата роля като обикновената захар, а именно – повишава кръвната захар.

Нека не забравяме, че целта на производителя е да продаде своя продукт, а нашата задача като потребители е да сме отговорни и да не се доверяваме сляпо на името или на рекламата. Това важи за всички ни, но особено когато на карта е поставено здравето на пациентите с проблеми с кръвната захар.